Συνέντευξη Γενικού Γραμματέα Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας κ. Τάσου Αποστολόπουλου στην εφημερίδα «ΠΡΩΙΝΗ ΓΝΩΜΗ» και στο δημοσιογράφο κ. Καλύβα

Πέμπτη 23 Δεκεμβρίου 2010

ΕΡΩΤΗΣΗ: Κύριε Αποστολόπουλε, σε λίγες μέρες η Περιφέρεια, όπως την ξέραμε, θα είναι παρελθόν. Ως ένας από τους τελευταίους διορισμένους Περιφερειάρχες στη χώρα, ποια πιστεύετε πως ήταν τα «δεσμά» αυτού του τύπου Περιφέρειας, που θα λυθούν τώρα, με τη νέα αιρετή Περιφέρεια; Ήταν έτοιμη η δημόσια διοίκηση και η χώρα γενικότερα, για τον «Καλλικράτη»;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Μετά το 1981, από τις κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ, έγιναν σημαντικότατα βήματα στην αυτοδιοίκηση. Από τις χιλιάδες κοινότητες περάσαμε στους καποδιστριακούς δήμους, από τον τοποθετημένο από την κυβέρνηση Νομάρχη στον αιρετό Νομάρχη και στο αιρετό Νομαρχιακό Συμβούλιο. Δημιουργήθηκαν αυτοδιοικητικοί θεσμοί που έφεραν την αυτοδιοίκηση κοντά στον πολίτη. Παρ΄ όλα αυτά η προώθηση ενός νέου μοντέλου αυτοδιοίκησης και περιφερειακής διοίκησης ήταν επιβεβλημένη. Αυτό φαίνεται και από το γεγονός ότι η ελληνική κοινωνία αποδέχτηκε πλήρως το νέο διοικητικό χάρτη, αντιλαμβανόμενη πως αποτελεί σημαντικό βήμα προς τον εξορθολογισμό του συστήματος. Σήμερα κάνουμε το μεγάλο βήμα. Από τον κρατικό Περιφερειάρχη περνάμε στον πρώτο αιρετό Περιφερειάρχη και στο πρώτο αιρετό Περιφερειακό Συμβούλιο. Δημιουργούμε νέους ισχυρούς δήμους. Δημιουργούμε νέους θεσμούς. Αλλάζουμε τη δημόσια διοίκηση. Νοικοκυρεύουμε το κράτος. Φέρνουμε τον πολίτη στο προσκήνιο.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Θεωρείται πως ένα βασικό αποτέλεσμα του «Καλλικράτη» έχει να κάνει με το δραστικό περιορισμό του «κράτους» (λιγότερες υπηρεσίες, κρατικοί λειτουργοί, κλπ), άρα και με τα έξοδα λειτουργίας της κρατικής μηχανής. Δημιουργεί αυτό, φόβους για ενδεχόμενη περικοπή θέσεων και απολύσεις προσωπικού με συμβάσεις αορίστου χρόνου; Από την εμπειρία σας, έχει επάρκεια ή και πλεόνασμα προσωπικού η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας ή αντίθετα, έχει ανάγκη από προσωπικό;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Το διοικητικό μας σύστημα χρειαζόταν μια ριζική επανοριοθέτηση. Ο «Καλλικράτης» αποτελεί εργαλείο για τον εξορθολογισμό του. Γνωρίζετε κ. Καλύβα, και το αναφέρω ενδεικτικά, πως υπάρχουν ακόμα περίπου 6.000 νομικά πρόσωπα, αναπτυξιακές εταιρείες και άλλοι σχετικοί οργανισμοί, πολλοί εκ των οποίων ήταν πολυδάπανες «σφραγίδες». Χάρη στη νέα διοικητική δομή θα μειωθούν σε περίπου 2.000. Κι αυτό είναι ένα από τα δεκάδες μέτρα του «Καλλικράτη». Μέτρα που νοικοκυρεύουν την αυτοδιοίκηση και το κράτος. Που βάζουν φραγμό στις σπατάλες και στην αδιαφάνεια. Όσον αφορά τους εργαζόμενους, ουδεμία απόλυση θα υπάρξει. Θα αξιοποιηθεί όλο το ανθρώπινο δυναμικό με ουσιαστικά καθήκοντα και συγκεκριμένο ρόλο. Μέχρι σήμερα υπήρξαν περιπτώσεις όπου εργαζόμενοι δεν είχαν αντικείμενο εργασίας κι έμεναν αδρανείς. Αυτά τα φαινόμενα θα εξαλειφθούν. Όσον αφορά τη στελέχωση της Περιφέρειάς μας, αυτή θα καταστεί επαρκής μετά από τον αναγκαίο εξορθολογισμό του προσωπικού στη βάση των προσόντων τους και των δυνατοτήτων τους. Όλες οι μετακινήσεις και οι τοποθετήσεις του προσωπικού γίνονται στη βάση συγκεκριμένων αρχών που προβλέπονται από τη σχετική νομοθεσία.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ποια θα λέγατε πως είναι τα μεγάλα «βαρίδια» της Δυτικής Ελλάδας και γιατί, παρά τους πακτωλούς χρημάτων που «έπεσαν» από τα Κοινοτικά Πλαίσια Στήριξης, παρέμεινε στον πάτο της ανάπτυξης, σε Ελλάδα και Ευρώπη; Ποιες είναι οι προοπτικές της και πάνω σε ποια πλεονεκτήματα πρέπει να στηριχθεί για να ελπίζει σε ένα καλύτερο μέλλον;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Δεν πρέπει να είμαστε μηδενιστές και απόλυτοι στη ζωή μας. Έγιναν πάρα πολλά πράγματα στην περιοχή μας. Τρανό παράδειγμα η μεγάλη γέφυρα. Έχω τονίσει και άλλοτε ότι η Περιφέρειά μας έχει μεγάλα συγκριτικά πλεονεκτήματα που σπάνια συναντάς σε άλλες περιοχές και ένα ανθρώπινο δυναμικό ισχυρότατο και δημιουργικότατο. Έχει όμως και μειονεκτήματα που πρέπει να τα ξεπεράσουμε. Απουσιάζει η περιφερειακή συνείδηση και ο σχεδιασμός των έργων δεν έγινε πάνω σε μια αναπτυξιακή στρατηγική. Πολλά και σκόρπια έργα ασύνδετα μεταξύ τους. Στο 3ο Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης, για παράδειγμα, κατακερματίσαμε τις δυνάμεις μας σε πάνω από 1260 έργα και σε χιλιάδες υποέργα, ασύνδετα πολλές φορές μεταξύ τους. Δεν είναι όμως η ώρα να παρελθοντολογούμε. Είναι η ώρα να σχεδιάζουμε και να υλοποιούμε ολοκληρωμένες και λειτουργικές δράσεις. Αυτή, άλλωστε, είναι και η βούληση της κυβέρνησης, η οποία μέσα στο 2010 ενεργοποίησε χρηματοδοτικά εργαλεία που είχαν παραμείνει ανενεργά επί σειρά ετών. Η αδήριτη πραγματικότητα επιβάλλει να αρθούμε όλοι στο ύψος των μεγάλων ευθυνών που έχουμε επωμιστεί, ο καθένας το μερίδιο που του αναλογεί. Με βάση αυτά τα δεδομένα, είμαι βέβαιος πως η Περιφέρεια μπορεί να έχει ένα καλύτερο μέλλον και θα έχει.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πρόσφατα, στο τελευταίο Περιφερειακό Συμβούλιο στην Ανδρίτσαινα παρουσιάσατε ένα συνολικό απολογισμό του έργου που παρήχθη επί των ημερών σας και δώσατε μία, συνολικά, ενθαρρυντική εικόνα για την πορεία του ΕΣΠΑ. Ωστόσο, τα προβλήματα παραμένουν πολλά και σημαντικά. Είναι βέβαιο πως τα χρήματα του ΕΣΠΑ είναι περιορισμένα και δεν αρκούν για όλα τα έργα που έχει ανάγκη η περιοχή. Σε μια τόσο δύσκολη εποχή, υπάρχει η δυνατότητα άντλησης άλλων πόρων και από πού;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: H ενεργοποίηση του Επιχειρησιακού Προγράμματος στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδος υπήρξε ιδιαίτερα σημαντική. Έχουμε πιάσει όλους τους στόχους και δεν έχουμε κανένα, μα κανένα πρόβλημα. Αρκεί και την επόμενη χρονιά να συνεχίσουμε με την ίδια εντατική δουλειά. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι εντάξεις των έργων και δράσεων αυξήθηκαν από την πρώτη του χρόνου μέχρι σήμερα κατά 328% και η απορρόφηση την ίδια περίοδο κατά 142%. Είναι, επίσης, φανερό ότι δεν πρέπει στην Περιφέρειά μας να περιοριστούμε στο ΕΣΠΑ αλλά να αναζητήσουμε και άλλες πηγές χρηματοδότησης αναπτυξιακών έργων. Υπάρχουν πολλά ευρωπαϊκά και εθνικά προγράμματα απ’ όπου μπορούν να αντληθούν πόροι για την ενίσχυση της περιοχής. Ενδεικτικά σας αναφέρω τα προγράμματα Innoref-Interrek, Jesika, ΕΛΛΑΔΑ κ.ά. Πρέπει να αξιοποιηθούν στο έπακρο τα προγράμματα αυτά προς όφελος του τόπου μας.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Είναι θετικό ή αρνητικό το προσωπικό «ταμείο» που θα κάνετε, παραδίδοντας σε λίγες μέρες την Περιφέρεια; Και υπήρξαν, άραγε, στιγμές δυσκολίας που φτάσατε ακόμα και να… μετανιώσατε αποδεχόμενος τη συγκεκριμένη θέση ευθύνης;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ήταν μεγάλη η τιμή που έδειξαν στο πρόσωπό μου ο Πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου, ο Υπουργός Εσωτερικών Γιάννης Ραγκούσης και όλο το Υπουργικό Συμβούλιο να μου εμπιστευτούν πριν ένα χρόνο την Περιφέρεια της Δυτικής Ελλάδας. Ήταν τεράστια η ευθύνη που έπεσε στις πλάτες μου. Αν ο απολογισμός του έργου μας υπερψηφίστηκε από τους κοινωνικούς εταίρους στο τελευταίο Περιφερειακό Συμβούλιο αυτό οφείλεται στη συλλογική δουλειά που έγινε. Στο έργο που ανέλαβα να φέρω σε πέρας είχα αρωγούς όλες τις αυτοδιοικητικές δυνάμεις, όλους τους κοινωνικούς εταίρους, όλους τους πολίτες. Ομολογουμένως υπήρξαν πολλές δυσχέρειες, αφού έπρεπε να ληφθούν αποφάσεις και να γίνουν διευθετήσεις παλαιών και σοβαρών εκκρεμοτήτων, οι οποίες κυμαίνονταν από την πορεία υλοποίησης έργων μέχρι το οικονομικό αδιέξοδο του Περιφερειακού Ταμείου, αλλά και νέα προβλήματα που δημιουργήθηκαν. Ναι, υπήρξαν πολλές δύσκολες στιγμές, αλλά το βάρος των υποχρεώσεων και των ευθυνών που είχαμε αναλάβει δεν έκαμψαν την αποφασιστικότητά μας. Εδώ οφείλω να ευχαριστήσω όλους τους αυτοδιοικητικούς και κοινωνικούς εταίρους, τους στενούς μου συνεργάτες και τους εργαζόμενους που «έβαλαν πλάτη» για να τα καταφέρουμε.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Γνωρίζατε τον Απ. Κατσιφάρα ως στέλεχος του ΠΑΣΟΚ, βουλευτή και υφυπουργό. Ποια είναι η συνολική κρίση σας γι’ αυτόν και ποια θα είναι η πιο σημαντική συμβουλή που θα του δώσετε, αναλαμβάνοντας από το νέο έτος την θέση του πρώτου αιρετού Περιφερειάρχη Δυτικής Ελλάδας;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Οι πολίτες της Δυτικής Ελλάδας όπως και οι πολίτες όλης της χώρας γνωρίζουν καλά τον Απόστολο Κατσιφάρα και την προσφορά του. Από την πλευρά μου, έχω να επισημάνω πως ένα στέλεχος που διαγράφει μια τόσο σημαντική πολιτική πορεία και που αναλαμβάνει ακόμη και υπουργικά καθήκοντα και τα φέρνει σε πέρας με επιτυχία δεν μπορεί παρά να αποτελεί εγγύηση για την περιοχή. Δε συνηθίζω να δίνω συμβουλές και πολύ περισσότερο σε προσωπικότητες όπως αυτή του Απόστολου Κατσιφάρα. Είμαι βέβαιος ότι δε θα κάνει καμιά έκπτωση στο αξιακό του σύστημα. Αυτό είναι το κλειδί της επιτυχίας του.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Έχει γραφτεί ότι επιθυμία σας είναι να παραμείνετε στην περιοχή, σε άλλη θέση ευθύνης, ενδεχομένως στην θέση του γενικού διοικητή ή «υπερπεριφερειάρχη» (όπως έχει χαρακτηριστεί η συγκεκριμένη θέση). Αληθεύει αυτό και αν ναι, για ποιο λόγο;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Όλοι έχουμε επιθυμίες και στόχους, πλην όμως δεν προέχει η προσωπική στόχευση. Τις επιλογές τις κάνει ο Πρωθυπουργός με κριτήρια που σχετίζονται με τις ανάγκες της χώρας και τις προτεραιότητες της πολιτικής. Εγώ είμαι στρατευμένος στην κοινή προσπάθεια που γίνεται ώστε η χώρα μας να βγει γρήγορα από τη δίνη που βρίσκεται. Είμαι έτοιμος και να γυρίσω στην τάξη μου αφού το επάγγελμά μου είναι δάσκαλος. Φεύγω σε λίγες μέρες από την τόσο τιμητική θέση του Γενικού Γραμματέα έχοντας τη συνείδησή μου ήσυχη ότι διέθεσα όλες μου τις δυνάμεις για αυτή την Περιφέρεια και τους πολίτες της.