Συνέντευξη Γενικού Γραμματέα Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας Τάσου Αποστολόπουλου

στην εφημερίδα

και στο δημοσιογράφο Δημήτρη Παπαδάκη

Δευτέρα 1 Μαρτίου 2010

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Συμπληρώσατε ένα τρίμηνο περίπου στη θέση του γενικού γραμματέα της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδος. Σε αυτό το χρονικό διάστημα τι άλλαξε στον τρόπο που ασκείται η διοίκηση της Περιφέρειας σε σχέση με το παρελθόν;

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Εκ των πραγμάτων υπάρχουν αλλαγές που σχετίζονται με τη φιλοσοφία άσκησης του έργου μας η οποία βασίζεται στη δημόσια διαβούλευση, την διαφάνεια των πράξεων και την συμμετοχή των πολιτών. Οι αρχές που διέπουν την κυβερνητική πολιτική διαπνέουν και την πολιτική που ασκεί ο Γενικός Γραμματέας. Τα στοιχεία αυτών των πολιτικών συμπεριφορών είναι, νομίζω, εμφανή και ως δείγμα σας αναφέρω τη δημοσιοποίηση όλων των ενεργειών που υπογράφω στο site της Περιφέρειας.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Περιγράψατε με μελανά χρώματα την απορροφητικότητα του ΕΣΠΑ αλλά και του 3ου ΚΠΣ και του προγράμματος «Θησέας». Είπατε εξάλλου ότι για το ΕΣΠΑ δεν υπάρχουν οι απαιτούμενες ώριμες μελέτες για εντάξεις. Τι φταίει για αυτή τη κατάσταση και πως θα βελτιωθεί η εικόνα;

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Η κατάσταση είναι αυτή που αποτυπώθηκε στο πρόσφατο Περιφερειακό Συμβούλιο. Μια κατάσταση που δεν χαροποιεί κανένα και πολύ περισσότερο εμένα. Η σημερινή εικόνα πρέπει και μπορεί να ξεπεραστεί με σκληρή δουλειά, ρεαλισμό, νηφαλιότητα και αποφασιστικότητα. Έχουμε χρέος όλοι, Περιφέρεια, Αυτοδιοίκηση και Κοινωνικοί Εταίροι να συνεννοηθούμε και να συμφωνήσουμε στο αναπτυξιακό μοντέλο της Περιφέρειας. Δεν μας τιμά τέσσερα χρόνια μετά την έναρξη του ΕΣΠΑ η περιοχή να έχει 0% απορροφητικότητα.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Το ΕΣΠΑ 2007-2013 είναι το κυρίαρχο ζήτημα σε αυτή τη συγκυρία, τα χρονικά περιθώρια στενεύουν και οδεύουμε σε επανασχεδιασμό του. Αισιοδοξείτε ότι και μετά από αυτόν η περιφέρειά μας δεν θα είναι το ίδιο αδικημένη με τον αρχικό σχεδιασμό;

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Δεν τίθεται θέμα αδικίας. Στην περίπτωσή μας πρόκειται για λάθος σχεδιασμό. Έχουμε λανθασμένη στόχευση σε ότι αφορά τις προτεραιότητές μας. Πρέπει να πάμε σε ένα άλλο σχεδιασμό, γι αυτό κεντρικά και περιφερειακά αναμορφώνουμε το ΕΣΠΑ. Είναι μια διαδικασία που θα ολοκληρωθεί μέσα στο Μάρτιο. Το κλειδί της επιτυχίας είναι η παραπέρα αποκέντρωση πόρων και έργων

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ποια είναι τα νεότερα για το έλλειμμα στο Περιφερειακό Ταμείο Ανάπτυξης;

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Η κατάσταση που βρήκα στο Περιφερειακό Ταμείο Ανάπτυξης είναι τραγική. Το Ταμείο είναι βυθισμένο στα χρέη. Τα έλλειμμα του φθάνει το ένα εκατομμύριο ευρώ. Από την πρώτη στιγμή έβαλα το Ταμείο σε πρόγραμμα εξυγίανσης ώστε να σταθεροποιήσουμε την κατάσταση και να αρχίσει η εξόφληση των χρεών.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Βασικό αίτημα του Αγρινίου είναι να ενταχθεί στο ΕΣΠΑ η ανάπτυξη των υποδομών του νέου Πανεπιστημίου Δυτικής Ελλάδας. Γίνονται ενέργειες προς αυτή την κατεύθυνση;

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Όπως προανέφερα ο επανασχεδιασμός των προτεραιοτήτων και δράσεων του ΕΣΠΑ προβάλλει ως αναγκαιότητα. Τα χρήματα που έχουμε στο ΕΣΠΑ για τις υποδομές όλων των βαθμίδων της εκπαίδευσης, στην Περιφέρεια μας, πρέπει να αξιοποιηθούν με τον κατάλληλο τρόπο αν δεν θέλουμε να χάσουμε μια ακόμα ευκαιρία. Αξιοποίηση με περιφερειακή συνείδηση είναι το κλειδί της επιτυχίας.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πέρα από το ΕΣΠΑ, σε ποιους τομείς θα δώσετε βάρος στο αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα;

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ : Η διοίκηση παρουσιάζει σοβαρές δυσλειτουργίας οι οποίες γίνονται βραχνάς για τον πολίτη. Στόχος μας είναι, με βάση το γενικότερο πλαίσιο που έχει θέσει ο Πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου, να ανατάξουμε τον δημόσιο τομέα, αφανίζοντας τις σπατάλες, ρίχνοντας φώς σε κάθε δράση και δραστηριότητα μας, καταργώντας την αναξιοκρατία και το ρουσφέτι ώστε σταδιακά οι πολίτες να ανακτήσουν την εμπιστοσύνη τους στην πολιτεία και τους θεσμούς του κράτους. Αυτό το έργο είναι ιδιαίτερα σημαντικό καθώς αφορά τόσο την καθημερινότητα όσο και την πορεία του τόπου. Οφείλουμε, ως Περιφέρεια, να αξιοποιήσουμε όλα τα αναπτυξιακά εργαλεία που διαθέτουμε. Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στο ανθρώπινο δυναμικό της περιοχή μας και γι αυτό και είμαι αισιόδοξος.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Το γεγονός ότι η θητεία σας είναι ουσιαστικά μεταβατική, έως το Νοέμβριο που είναι οι εκλογές της αυτοδιοίκησης, δημιουργεί προσκόμματα στο έργο σας και στο συνολικό σχεδιασμό σας;

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Κανένας δημόσιος λειτουργός δεν νοιώθει μεταβατικός όταν αντιλαμβάνεται το βάρος της ευθύνης του και την κρισιμότητα των εποχών. Έχω μπροστά μου ουσιαστικό έργο που πρέπει να εκτελέσω. Ως εκ τούτου καμιά «μεταβατικότητα» δεν με διακατέχει, αντίθετα, νοιώθω πως πρέπει να εργαστώ με συστηματικό και αποτελεσματικό τρόπο ώστε η αιρετή περιφερειακή διοίκηση που έρχεται, ως πολιτική απόφαση της κυβέρνησης, να αντιμετωπίσει όσο το δυνατό λιγότερες δυσκολίες.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ο προκάτοχός σας υποστήριξε πρόσφατα πως η Περιφέρειά μας δεν έχει συνοχή, υπονοώντας ότι πρέπει να αλλάξουν τα όριά της. Η δικιά σας άποψη, με την μέχρι τώρα εμπειρία σας, ποια είναι;

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Καθένας μας μπορεί να έχει όποια άποψη θέλει για τα διοικητικά ή όποια άλλα όρια της Περιφέρειας. Αυτό που έχει σημασία είναι το στρατηγικό σχέδιο και η χωροταξική διάταξη που θα προκριθούν να οδηγούν σε αναπτυξιακή και λειτουργική προοπτική.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Τη συζήτηση που αναπτύσσεται στην Αιτωλοακαρνανία για απόσχιση από τη σημερινή Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδος, την οποία στο νομό μας θεωρούμε Αχαιοκεντρική, πως τη σχολιάζετε;

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Κάθε άποψη είναι θεμιτή, αν θέλετε συμβάλει στο προβληματισμό. Όμως, όλοι οφείλουμε να υπηρετήσουμε με συνέπεια τις τελικές επιλογές οι οποίες ούτως ή άλλως αποτελούν θέμα δημόσιας διαβούλευσης. Εκεί και τότε θα κριθούν άπαντες αν όντως επιθυμούν να προχωρήσουμε μπροστά ή να συνεχίσουμε να μεμψιμοιρούμε για τα όρια.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Μπορεί το χωροταξικό του «Καλλικράτη» να μην έχει τεθεί στο προσκήνιο, εντούτοις, στο παρασκήνιο, τίθεται η ονοματολογία για τις υποψηφιότητες. Σε αυτό το πλαίσιο θα μας ενδιέφερε η άποψη σας για το ποια κριτήρια θα πρέπει να πληρεί ο επόμενος αιρετός περιφερειάρχης.

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Και μόνο το γεγονός ότι ο επόμενος Περιφερειάρχης θα είναι αιρετός μου απαγορεύει να θέσω «προδιαγραφές». Οι πολίτες που θα κληθούν να κάνουν την επιλογή τους θα βάλλουν τις προδιαγραφές μόνοι τους.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Αναφορικά με εσάς, είναι στις βλέψεις σας να διεκδικήσετε τη θέση του αιρετού Περιφερειάρχη, ενδεχομένως στην Περιφέρεια Πελοποννήσου;

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Έχω αναλάβει ένα σοβαρό καθήκον το οποίο ελπίζω να εκπληρώσω με τη βοήθεια όλων φορέων, όλων των πολιτών. Αυτό είναι σήμερα το μοναδικό μου μέλημα.

Σχεδίαση & κατασκευή: Βασίλης Φουρτούνης
copyright © 2008:Τάσος Αποστολόπουλος