Ομιλία του υποψηφίου του ΠΑΣΟΚ στην Καρδίτσα Τάσου Παπαχαραλάμπους

Ξενοδοχείο CLASSICAL ACROPOL, Πειραιώς 1, Πλ. Ομονοίας Ομιλία στους ετεροδημότες

Τετάρτη 30 Σεπτεμβρίου 2009

 

 

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΑΣΟΥ ΠΑΠΑΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ

Γεννήθηκα στο Λεοντάρι Καρδίτσης. Προέρχομαι από αγροτική και αριστερή  -προοδευτική  οικογένεια
Είμαι έγγαμος και πατέρας τριών παιδιών.
Φοίτησα στα Γυμνάσια Σοφάδων, Λεονταρίου και Καρδίτσης. Είμαι πτυχιούχος της Ζωσιμαίας Παιδαγωγικής Ακαδημίας Ιωαννίνων και του Παντείου Πανεπιστημίου.

Μέχρι το 1983 υπηρέτησα ως δάσκαλος στο Νομό Καρδίτσας.  Εκεί, δραστηριοποιήθηκα έντονα μέσα από πολιτιστικούς, μορφωτικούς και αθλητικούς συλλόγους.

Διετέλεσα μέλος της  Ένωσης  Ποδοσφαιρικών Σωματείων Νομού  Καρδίτσης.
Με τον ερχομό μου στην Αθήνα, ανέπτυξα σημαντική δράση στο Κίνημα Γονέων:Συνιδρυτής της «Προοδευτικής Κίνησης Γονέων»,Πρόεδρος Συλλόγων Γονέων, Αντιπρόεδρος της Ανώτατης Συνομοσπονδίας Γονέων Μαθητών Ελλάδος  (Α..Σ.Γ.Μ.Ε.).
Επίσης, είχα έντονη παρουσία και δράση στο Εκπαιδευτικό Συνδικαλιστικό Κίνημα: πρόεδρος Συλλόγων Εκπαιδευτικών .Γενικός Γραμματέας και στη συνέχεια Πρόεδρος της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας Ελλάδος (Δ.Ο.Ε.).

Ως Πρόεδρος της Δ.Ο.Ε., συνεργάστηκα, για δύο περίπου χρόνια, με τον Πρόεδρο του ΠΑ.ΣΟ.Κ, Γιώργο Παπανδρέου, που ήταν  Υπουργός  Παιδείας
Μέχρι το 2004, ήμουν αιρετός εκπρόσωπος των Εκπαιδευτικών Πρωτ. Εκπ/σης στο  Κεντρικό Υπηρεσιακό Συμβούλιο του Υπουργείου  Παιδείας (Κ.Υ.Σ.Π.Ε)  και μέλος των Συμβουλίων Επιλογής στελεχών Εκπαίδευσης.
Για αρκετά χρόνια θήτευσα, με ουσιαστικές αρμοδιότητες κι ευθύνες, σε θέσεις διοίκησης, προγραμματισμού και συντονισμού της εκπ/σης.
Συμμετείχα, ως εισηγητής, σε πολλά συνέδρια για την Παιδεία και την Εκπαίδευση στην Ελλάδα και στο Εξωτερικό.
Το 2002 ήμουν υποψήφιος Δημοτικός  Σύμβουλος του Δήμου Αθηναίων, με το συνδυασμό «Όμορφη Πόλη».

Εδώ  και  30 χρόνια είμαι μέλος του ΠΑΣΟΚ.
Διετέλεσα, για πολλά χρόνια, μέλος της Συντονιστικής Επιτροπής της Τ.Ο. Πλατείας Κυψέλης.
Διετέλεσα μέλος του Τομέα Παιδείας του ΠΑΣΟΚ.
Σήμερα, είμαι μέλος της  Γραμματείας του Τομέα Περιφερειακής Οργάνωσης και Κινητοποιήσεων

 

Σχεδίαση & κατασκευή: Βασίλης Φουρτούνης
copyright © 2008:Τάσος Αποστολόπουλος